Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością edycja 2025

znaki_strona_www 3.png

Domaszowice w grudniu 2024 r. zawarła z Wojewodą Opolskim umowę w sprawie wysokości i trybu przekazywania w 2025 r. środków Funduszu Solidarnościowego zwanego dalej „Funduszem’’ na realizację zadania w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”- edycja 2025.

Na podstawie tej umowy Ośrodek Pomocy Społecznej w Domaszowicach realizuje resortowy Program Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025.

Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 169 473,00 zł, wartość dofinansowania ze środków Funduszu Solidarnościowego wynosi 169 473,00 zł.

Okres realizacji Programu od 01 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2025 r.

Celem Programu jest realizowanie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla osób z niepełnosprawnością, zwiększenie szans tych osób na prowadzenie bardziej samodzielnego, niezależnego i aktywnego życia poprzez pomoc w podejmowaniu codziennych aktywności. 

Usługi asystenta w szczególności polegają na pomocy w:

  • wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalno-sportowe /rozrywkowe /społeczne),

  • zakupach, (z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji),

  • załatwianiu spraw urzędowych,

  • nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami i instytucjami

  • korzystaniu z dóbr kultury i rekreacji (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy itp.)

  • doraźnej, okazjonalnej pomocy w domu , jeśli spełnia cele określone programem.

OPS w Domaszowicach zaplanował wsparcie dla 3 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną lub innego równoważnego, 2 osób z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności, 2 osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną oraz 1 osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

plakat_ AOOzN 2025.jpeg

Zgłoszenia do Programu realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Domaszowicach w 2025 roku można składać do 20 grudnia 2024 roku (liczy się data wpływu do OPS w Domaszowicach).
Zgłoszenia, które wpłynął OPS w Domaszowicach (lub zostaną uzupełnione) po tym terminie, będą rozpatrywane w miarę możliwości finansowych i dostępności miejsc.

 

Złożenie Zgłoszenia do Programu AOOzN 2025 nie jest równoznaczne z przyznaniem godzin pomocy asystenckiej.

W Ośrodku Pomocy Społecznej w Domaszowicach (wzorem lat ubiegłych) usługi asystenckie będą świadczyć osoby wskazane przez osobę z niepełnosprawnością/opiekuna prawnego/rodzica.

W pierwszej kolejności usługi asystenckie otrzymają osoby:

- starsze, samotnie gospodarujące, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich;

- zamieszkujące z drugą osobą niepełnosprawną, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich;

- poruszające się na wózku inwalidzkim/za pomocą sprzętów (kule, chodzik, wózek inwalidzki);

- z dysfunkcją narządu ruchu (paraplegia, tetraplegia, hemiplegia; dziecięce porażenie mózgowe; stwardnienie rozsiane; dystrofia mięśniowa; przebyta przepuklina oponowo-rdzeniowa);

- z dysfunkcją o podłożu neurologicznym;

- z dysfunkcją narządu wzroku;

- z dysfunkcją narządu słuchu;

- z zaburzeniami psychicznymi, upośledzeniem umysłowym;

- nie korzystające z innych form pomocy i wsparcia, tj. m.in. usług opiekuńczych i specjalnych usług opiekuńczych świadczonych przez Ośrodek Pomocy Społecznej, pielęgniarki środowiskowej/opieki długoterminowej/opieki paliatywnej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Klubów Seniora, Dziennych Domów Pobytu.

W przypadku zamieszkiwania wspólnie więcej niż jednej osoby z niepełnosprawnością OPS w Domaszowicach zastrzega możliwość przyznania usług asystenckich tylko jednej osobie z niepełnosprawnością.

Liczba maksymalnie przyznawanych godzin asystenckich przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Domaszowicach (maksymalny limit roczny):

- 480 godzin dla osoby posiadającej orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;

- 400 godzin dla osoby posiadającej orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;

- 320 godzin dla osoby posiadającej orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;

- 251 godzin dla osoby posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;

WYMAGANE DOKUMENTY:

OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ (UCZESTNIKA):

  1. Karta zgłoszenia niepełnosprawności Karta zgłoszenia do Programu - uczestnik.pdf (709,53KB)

  2. RODO RODO OPS.pdf (709,06KB)rodo-ministerstwo-aoon-2025-do-podpisu-asystent-1730794821.pdf (558,45KB)

  3. Oświadczenie o wskazaniu asystenta karta zgłoszenia asystenta.pdf (650,05KB)

  4. Karta zakresu czynności Karta zakresu czynności.pdf (776,69KB)

Do powyższych 4 dokumentów należy dołączyć:
- kserokopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności / o stopniu niepełnosprawności lub innego równoważnego;
- kserokopię dokumentu potwierdzającego ustanowienie sprawowania opieki prawnej nad uczestnikiem (w  
przypadku sprawowania opieki nad pełnoletnim uczestnikiem).

Zgłoszenia do Programu (Łącznie: Zgłoszenie Uczestnika wraz z wymaganymi załącznikami i Zgłoszenie Asystenta wraz z wymaganymi załącznikami) można składać do dnia 20 grudnia 2024 roku w Ośrodku Pomocy Społecznej w Domaszowicach ul. Główna 24A, 46-146 Domaszowice

W przypadku zakwalifikowania Uczestnika do udziału w Programie:

- z Asystentem zawarta zostanie umowa zlecenie na świadczenie usług asystenckich,

- Asystent zobowiązany będzie do bieżącego prowadzenia dokumentacji z realizacji usług,

- Asystent zobowiązany będzie do comiesięcznego składania rozliczenia usług w OPS w Domaszowicach oraz załączania ewidencji poniesionych kosztów.